
Зміст цієї статті:
Криптовалютні проекти мають низку особливостей. Наприклад, замість центральної системи управління, як у багатьох традиційних компаніях, вони мають колективний розум, де кожен учасник мережі рівноправний і може пропонувати певне рішення. Щоб зрозуміти, як працюють криптовалютні екосистеми, розглянемо принцип дії DAO. Далі ми пояснимо простими словами, що таке DAO, які особливості вони мають як працюють.
Що таке DAO у криптовалютній індустрії?
DAO розшифровується як децентралізована автономна організація. Так називають блокчейни, для керування якими використовується не конкретний орган, а програмний код. У роботі такої мережі виключено людський фактор, у структурі немає контролюючого та регулюючого центру. Усі рішення у системі приймаються колективно, за узгодженням з усіма учасниками. Ієрархії немає, учасники екосистеми є рівноправними. Щоб змінити протокол, проводяться голосування учасників.
Простими словами, ДАТ у криптовалютній сфері – це децентралізований проект. Одним із таких проектів є Ethereum. Це перша блокчейн-платформа, робота якої здійснюється через смарт-контракти. Поява смарт-контрактів дала можливість реалізувати ідею повністю автономної мережі, керованої не людиною чи групою людей, а програмою. Одна з переваг системи – неможливість маніпуляцій.
Поява смарт-контрактів дала старт створенню безлічі децентралізованих систем, де транзакції здійснюються автоматично, згідно з заздалегідь інтегрованим алгоритмом, крім посередників. Сьогодні до таких проектів належать популярні DeFi-протоколи, різноманітні децентралізовані торгові платформи, ігрові програми.
Перша в історії децентралізована мережа – The DAO, яка з’явилася у 2016 році. Практично відразу хакери виявили слабкі місця коду та вивели з платформи близько 3,6 мільйона токенів Ethereum. Розробники провели хардфорк крипти (внесення суттєвих змін до коду), нову мережу назвали Ethereum, блокчейн старої версії називається Ethereum Classic. Сьогодні системи розділені, працюють як незалежні платформи на різних блокчейнах.
Що визначає DAO?
Визначальним чинником DAO є колективне внесення змін. Будь-яка ланка блокчейна, тобто учасник мережі, може запропонувати зміни протоколу. Щоб рішення було ухвалено, інші учасники голосують. Таким чином, розробники платформи не можуть без узгодження всієї спільноти змінити код.
Дані про всі транзакції та операції зберігаються в блокчейні. Кожен учасник організації може перевірити, які зміни внесено до системи. Така опція робить DAO не просто децентралізованою системою, а й прозорішою, на відміну від звичайної крипто екосистеми, наприклад, Bitcoin.
DAO проекти бувають декількох видів та відрізняються функціоналом. Серед них є не лише крипто-екосистеми, а й інвестиційні, венчурні платформи, інформаційні, колекційні (для збирачів NFT), юридичні, аналітичні, соціальні, освітні проекти.
Токени DAO
DAO випускають нативні токени, купуючи які користувачі стимулюють зростання екосистеми. Сьогодні такі токени використовуються не тільки для інвестицій, а й у благодійних цілях, для купівлі та створення NFT та багато іншого.
DAO Tokens поступово набирають популярності, і сьогодні їх можна купити на великих криптовалютних біржах за фіатну валюту, наприклад, на Binance. Користувачам найбільшої криптобіржі світу зараз доступні такі токени, створені платформами DAO:
- Uniswap;
- Aave;
- Decred;
- Maker;
- Dash;
- Sushi Swap;
- Curve DAO;
- Compound (COMP);
- Synthetix (SNX).
Основна причина інвестувати в DAO токени – набуття членства та права голосу в екосистемі. Стати учасником мережі можуть або власники акцій компанії або власники її нативних токенів.
Як купувати криптовалюту DAO та інші токени, ви дізнаєтесь у спільноті Crypto Crew. Приєднуйтесь до ком’юніті, щоб навчитися прибутково інвестувати у найкращі віртуальні валюти та заробляти на них із мінімальними ризиками.