Централізована та децентралізація

Централізована та децентралізація

Зміст цієї статті:

Централізовані та децентралізовані біржі криптовалют – це онлайн платформи для купівлі та продажу цифрових активів. Вони відрізняються між собою та надають користувачам різні можливості. Розберемося в основних відмінностях, назвемо переваги та недоліки.

Відмінності централізованих бірж від децентралізованих

Централізовані та децентралізовані біржі створені з однією метою – дати користувачам можливість купувати та продавати крипту. Централізовані управляються конкретною компанією, дані всіх користувачів та транзакцій зберігаються в єдиному реєстрі. Децентралізовані немає управління як компаній чи групи осіб, а дані клієнтів і транзакцій розосереджені між кількома серверами.

Чим відрізняється децентралізація від централізації? Насамперед, централізовані біржі управляються однією компанією, вона є посередником між учасниками угоди на торгової платформі. Децентралізована біржа – це система смарт-контрактів для трансакцій між користувачами без посередників, вона не має власника.

Централізовані дозволяють клієнтам купувати крипту за фіатну валюту та навпаки, а також здійснювати угоду на купівлю/продаж однієї криптовалюти за іншу. На децентралізованій біржі не можна використовувати фіатну валюту, доступне лише виконання однорангових обмінів – одну крипту в іншу.

Щоб провести транзакцію на централізованій біржі, користувач спочатку має зареєструватися, пройти верифікацію за паспортом та поповнити рахунок. Його депозит зберігатиметься на самій біржі. Децентралізована платформа не потребує верифікації за паспортом, завдяки чому операції здійснюються між анонімними користувачами. Зберігати актив на децентралізованій біржі не потрібно, обмін виконується безпосередньо з крипто гаманця користувача.

Переваги централізованих (CEX) бірж

Незважаючи на те, що централізовані біржі пішли проти принципу криптовалюти, яка створювалася спочатку як децентралізований та неконтрольований фінансовий інструмент, сьогодні вони популярніші, ніж децентралізовані.

Плюси централізації:

 • Простота використання. Виступаючи посередником у угодах користувачів, CEX значно спрощує процес купівлі та продажу крипти.
 • Безпека. Наявність центрального управління дозволяє забезпечувати безпеку клієнтів та фондів, особливо у разі спорів між користувачами.
 • Широкий функціонал. Великі централізовані біржі пропонують різні методи оплати криптовалюты.
 • Верифікація за паспортом. Ця особливість позбавляє користувача анонімності, але у разі втрати паролів дозволяє відновити доступ до гаманця.

Мінуси:

 • Вразливість даних. Інформація про користувачів та транзакції зберігається в центральному сервері, на який можуть здійснюватися атаки хакерів.
 • Проблеми із інфраструктурою. Зростання числа користувачів біржі може призводити до зниження її пропускної спроможності.
 • Контролює приватні ключі користувачів. Біржа має доступ до коштів клієнтів, може обмежувати доступ користувача до його гаманця.

Переваги децентралізованих (DEX) бірж

Децентралізовані біржі менш популярні серед користувачів, ніж централізовані, але вони мають своє коло клієнтів.

Їх плюси:

 • Відсутність верифікації та анонімність. Щоби почати торгувати на децентралізованій біржі, не потрібно надавати свої паспортні дані.
 • Кошти не зберігаються на платформі. Користувачеві не потрібно надавати біржі приватний ключ від крипто гаманця.
 • Не потрібно вносити депозит. Щоб торгувати криптою, достатньо підключити свій гаманець.

Мінуси:

 • Високі ризики шахрайства. Ризики існують через недоліки коду смарт-контрактів.
 • Неможливість відновити доступ без пароля. Втративши пароль, користувач зможе відновити облікові дані.
 • Складність транзакцій. DEX, на відміну від CEX, більше підходять досвідченим користувачам.

Бажаєте навчитися заробляти на централізованих та децентралізованих криптовалютних біржах? Проходьте курс від Crypto Crew та приєднуйтесь до нашого найбільшого та популярного крипто-ком’юніті в Україні!

Автор: admin_cryptocrew

Інші матеріали