Смарт-контракт у криптовалют

Смарт-контракт у криптовалют

Зміст цієї статті:

Технологія смарт-контрактів вперше з’явилася в криптовалютній індустрії, після чого стала основою створення децентралізованих систем різних типів. Вона дозволяє оптимізувати транзакції та взаємодію між користувачами, насамперед на крипторинку. Завдяки розвитку та розповсюдженню смарт-контрактів чимало проектів отримали нові можливості та перспективи. Розберемося, що таке смарт-контракт, як він працює, навіщо використовується.

Що таке смарт-контракт у блокчейні?

Смарт-контракт – це алгоритм, запрограмований на певні дії та інтегрований у блокчейн. Автоматичне виконання дій, згідно з контрактом, неможливе, якщо дій договору не дотримано. Як приклад смарт-контракту наведемо торгівлю ф’ючерсами на крипторинку. Операції анонімні та не регулюються будь-якими державними чи контролюючими органами. У смарт-контрактах, що контролює купівлю та продаж активу, прописано точну послідовність дії для здійснення операції між користувачами. Виконання операції у чіткій послідовності гарантує захист транзакції та користувачів від шахраїв.

Розробка смарт-контрактів дозволила забезпечувати функціонування безлічі децентралізованих проектів, які стабільно працюють і не потребують контролюючих органів. Вони гарантують виконання домовленостей між сторонами угоди та здійснення транзакцій у правильних послідовностях. Оскільки цей алгоритм закладено у сам блокчейн, змінити порядок здійснення угоди з криптовалютою не можна, він завжди однаковий.

Блокчейн Bitcoin на етапі створення не передбачав використання смарт-контрактів, але вони використовуються для вирішення деяких завдань системи. При розробці Ethereum складні смарт-контракти відіграли важливу роль, вони стали основою платформи. Екосистема Ethereum дозволяє навіть створювати смарт-контракти, які згодом можуть брати участь у генерації нових токенів.

Принципи смарт-контракту

Інтеграція смарт-контракту до блокчейну проекту вказує на те, що він працює всередині конкретної мережі. Це цифровий аналог звичних договорів, що регулюють відносини сторін угоди. Тільки в цьому випадку умови прописуються не на папері, а всередині коду блокчейна за допомогою мови програмування та складних алгоритмів.

Як і у випадку зі звичайними договорами, положення смарт-контрактів є обов’язковими до виконання. Коли транзакцію виконано, смарт-контракт записується в реєстр і стає частиною блокчейна, потрапляючи в загальний ланцюжок блоків. Головний принцип цієї технології полягає у повному дотриманні прописаного програмою алгоритму дій.

Якими бувають смарт-контракти?

Смарт-контракти у блокчейні поділяються на кілька груп. Вони відрізняються такими параметрами:

  • Середовище використання. Застосовуються в централізованих та децентралізованих криптових проектах.

  • Ступінь анонімності. Можуть бути анонімними, повністю чи частково відкритими.

  • Порядок укладання. Ініціювання контрактів може бути встановленим сервісом або обмеженим.

Можливості застосування

Смарт-контракти в криптовалюті набирають популярності через появу нових способів їх використання. Вони мають ряд корисних функцій:

  • скорочують тривалість рутинних завдань;

  • зводять до мінімуму або повністю виключають необхідність посередників у угодах;

  • знижують витрати на виконання договорів;

  • виключають людський чинник та помилки.

Використання смарт-контрактів у DeFi замінює роботу спеціалістів різних професій, допомагає синхронізувати сервіси. У краудфандінг смарт-контракти спрощують процес інвестування. У GameFi вони здійснюють контроль за дотриманням учасниками всіх встановлених творцями плавил. Смарт-контракти використовуються навіть у метавсесвітах.

Приєднавшись до ком’юніті Crypto Crew, ви дізнаєтеся більше про те, для чого потрібні смарт-контракти, які варіанти їх використання існують для різних проектів криптоіндустрії. А також дізнаєтеся все про інвестиції та ефективні способи заробітку на цифрових валютах.

Автор: admin_cryptocrew