
Зміст цієї статті:
Біткоїн та інші популярні криптовалюти дуже волатильні, і інвестиції в них спричиняють високі ризики. Зменшити рівень волатильності на крипторинку інвесторам допомагають стейблкоїни. Як вони створюються, ким і чому використовуються ми розповімо далі.
Що таке стейблкоїн?
Стейблкоїн – це криптовалюта з фіксованим чи стійким курсом. Вона вважається універсальною одиницею для розрахунку, зручна для інвестування, утримання та продажу, захищає портфель інвестора від ризиків при мінливості трендів ринку та курсів.Стабільна криптовалюта може бути забезпечена різними активами, найпоширеніші ті стейблкоїни, курс яких прив’язаний до долара. Яскравим прикладом є монета Tether, еквівалентна одному долару. Існують стейблкоїни, забезпечені євро, Stasis Euro. Є монети, що підтримуються сінгапурським доларом – XSGD. Ще на ринку існують активи, забезпечені золотом – це PAX Gold та Tether Gold.
Існують сотні стейблкоїнів, які, як і іншу крипту, можна використовувати для заробітку. Наприклад, стейкінгом, вклавши активи на біржу під відсотки.
Для чого використовуються стейблкоїн?
Топові стейблкоїни – це ліквідний актив, який можна купити майже на будь-якому великому та популярному серед трейдерів майданчику, практично у необмеженій кількості. Монети використовуються як універсальна крипта для обміну та зберігання трейдерського депозиту. Стейблкоїнами просто торгувати в парах з іншою криптою, чого не скажеш про фіатну валюту. Стейблкоїни просто переводяться з рахунку на рахунок, заощаджуючи час користувача.
У більшості випадків стейблкоїн використовується як механізм захисту від високої волатильності криптовалютного ринку, збереження інвестиційного портфеля та капіталу. Ще цей вид крипти нерідко використовується у популярних DeFi-додатках.
Види стейблкоїнів
Стейблкоїни бувають централізованими та алгоритмічними. Більшість затребуваних стейблкоїнів є проектами централізованих емітентів. Компанії, що випускають цю криптовалюту, управляють фондами, до яких входять акції та інші традиційні активи. Такі фонди постійно перевіряються, відбуваються аудити. Наприклад, Tether систематично публікує на офіційному сайті дані про діяльність, надає звітність про склад своїх резервів, підтверджуючи відповідність між заявленою капіталізацією фонду та фактичною.
Плюсами централізованих стейблкоїнів можна назвати стійкість, ліквідність, зручність зберігання та розрахунків, розміщення як базову волюту для торгових пар на криптовалютних біржах. Недоліком активу є централізація. Якщо компанія, що випускає стейблкоїни, стикається з труднощами, то проблеми виникають у всіх власників активу.
Алгоритмічні стейблкоїни – це монети, чия стійкість забезпечена не традиційними фінансовими активами, а криптовалютою. Курси віртуальних активів стрімко зростають і падають, тому забезпечення вартості стейблкоїну на 100% є складним завданням. Вирішити проблему можна за допомогою децентралізації управління та програмного алгоритму, який підтримує ціну активу в рамках заданого значення.
Одним із способів забезпечення стійкості алгоритмічного стейблкоїну є надмірність резерву, коли застава значно вища за емісію монети. За таким принципом створено стейблкоїн Dai – криптовалюта випускається при використанні протоколу MakerDAO. Цю монету справді можна назвати стабільною, але вона має суттєвий недолік, він проявляється в низькій ефективності капіталу через надмірно високу заставу.
Незважаючи на те, що стейблкоїни активно критикуються державними відомствами та регуляторами криптовалютного ринку, ці активи залишаються популярними та затребуваними серед користувачів, а досвідченим інвесторам допомагають знижувати ризики для портфеля та депозиту. Більше про стейблкоїни та інші види цифрових активів ви дізнаєтесь у спільноті Crypto Crew та на нашому навчальному курсі. Розвивайтесь у криптовалютній сфері, навчайтеся торгувати на практиці та заробляйте з мінімальними ризиками для депозиту!