
Зміст цієї статті:
Децентралізована біржа криптовалют – це платформа для торгівлі крипто монетами. Обмін на біржі здійснюється за допомогою смарт-контрактів безпосередньо з гаманців користувачів без централізованої системи зберігання активів. Клієнтам платформи не потрібно проходити верифікацію за паспортом, що спрощує та прискорює процес реєстрації, а торгівля може здійснюватися анонімно.
Сьогодні децентралізовані біржі – це важлива складова усієї сфери DeFi, тобто децентралізованих фінансів. Розкажемо докладніше про їхні особливості.
Що таке DeFi у криптовалюті?
Простими словами, децентралізація – відсутність у проекту централізованого управління конкретної компанією чи платформою. Децентралізованим вважається проект, у якому користувачі торгують між собою активом без посередників. Такі біржі не мають єдиного сервера для зберігання даних про клієнтів та транзакцій. Вся інформація зберігається на декількох серверах, і відключення одного з них не впливає на роботу інших.
Користувачі цифрових активів побоюються так званої атаки 51, коли понад 50% клієнтів платформи можуть бути зламані, а їх кошти вкрадені. Структура децентралізованих бірж унеможливлює таку можливість.
Ще одна особливість децентралізації – це неможливість виправляти, видаляти або замінювати інформацію про транзакції, оскільки дані одночасно зберігаються на всіх пристроях, підключених до мережі. Ні фізична, ні юридична особа не може вплинути на таку мережу. Децентралізація системи гарантує не тільки безпеку мережі та кожного користувача окремо, а й анонімність під час здійснення торгових операцій.
Переваги DeFi
DeFi або децентралізовані фінанси мають велику кількість плюсів, завдяки яким затребувані серед користувачів цифрових активів. Основні переваги:
- Точні транзакції. У перевірці даних операції бере участь одразу кілька вузлів, тому кількість помилок значно скорочується.
- Угоди без посередників. Користувачі платформи безпосередньо купують та продають крипту без посередників.
- Безпека. Висока безпека децентралізованої системи обумовлена відсутністю єдиного центру зберігання даних, а також алгоритмом Proof-Of-Stake.
- Ефективність операцій. Торгувати на децентралізованих майданчиках можна у будь-який час доби, перебуваючи у будь-якій точці світу.
- Відсутність потреби створювати депозит на біржі. Користувачі децентралізованих бірж та токенів для здійснення транзакцій підключають свої криптовалютні гаманці, їм не доводиться зберігати кошти на платформі.
Недоліки DeFi
Децентралізовані криптовалютні біржі мають ряд недоліків, про які повинен знати користувач. До них відносяться:
- Швидкість виконання транзакцій. Децентралізовані системи не мають високу продуктивність, тому операція може зайняти більше часу, ніж на централізованих аналогах.
- Складність використання. Багато популярних DeFi сервісів мають досить складний інтерфейс для недосвідченого користувача, деякі з них орієнтовані на просунутих користувачів, тому клієнтам доводиться витрачати більше часу на вивчення механізму роботи платформи та запропоновані інструменти.
- Недостатньо висока ліквідність. Деякі децентралізовані проекти стикаються з нестачею балансу коштів, через що знижується ліквідність активів. Вирішити цю проблему більшим і популярнішим біржам допомагають пули ліквідності.
- Хакерські атаки. Незважаючи на розосередження даних користувачів на декількох серверах, децентралізовані біржі піддаються хакерським атакам і зламам через недосконалість коду смарт-контрактів.
- Висока комісія. На відміну від централізованих бірж DeFi стягують із користувачів вищі комісії за транзакції.
- Відсутність можливості використання фіатної валюти. На децентралізованих біржах не можна купити криптовалюту за гривню, долар чи іншу фіатну валюту, тільки за крипту.
Про те, як безпечно продавати та купувати криптовалюту на децентралізованих біржах у 2022 році ви дізнаєтесь у ком’юніті Crypto Crew, найпопулярнішій крипто-спільноті України.