
Зміст цієї статті:
Створення криптовалюти – складний процес, у якому бере участь дуже багато комп’ютерів, розосереджених у світі. Ці комп’ютери називаються нодами. Вони підтверджують та перевіряють транзакції у блокчейні, забезпечують безперервну та безпечну роботу всієї мережі. Розповімо докладніше про ноди, їх класифікацію та опції.
Що таке ноди у крипті?
Нодою називають комп’ютер, який є частиною блокчейну криптовалюти. Він може знаходитися в будь-якій точці світу, головні умови для роботи нода – безперервне підключення до мережі, надійне джерело безперебійного живлення, висока потужність обладнання та висока швидкість інтернету. Звичайний домашній комп’ютер не впорається із завданнями, поставленими перед нодами, для цього потрібне високопродуктивне обладнання та спеціалізоване програмне забезпечення.
У перекладі з англійської слово nodus, від якого ноди одержали назву, означає «вузол». Тому ноди часто називають мережними вузлами криптовалюти, вони взаємодіють між собою з допомогою протоколу P2P, є рівними у мережі. Ноди роблять систему децентралізованою, позбавленою єдиного центрального управління.
Що роблять ноди?
Існування нодів – це обов’язкова умова для появи та роботи криптовалютної системи. Блокчейн складається з ланцюга блоків, розірвати його не можна. Блок зберігає в собі інформацію про певні дії, вчинені за участю криптовалюти. У кожному наступному блоці записана частина даних попереднього. Після будь-якої операції у системі запис про неї залишається у всіх нодах. У блоці може зберігатися інформація про сотні тисяч чи мільйонів операцій, тому його не можна підробити – для цього довелося б вносити зміни у всі ноди системи.
Головне завдання нодів або мережевих вузлів – перевірка та підтвердження даних про транзакції. Вони забезпечують безпеку системи та генерують нові блоки. Виконавши певні обчислення, вузли знаходять нові блоки, так мережа стає складнішою та масштабується, а на ринку з’являються нові монети криптовалюти.
Види нодів
Є кілька типів мережевих вузлів, що відрізняються функціоналом. Їх можна розділити на повні та полегшені, ноди для майнінгу, ставок, а також майстерноди. Останні є не у всіх мережах, наприклад, у Bitcoin їх немає, а у Syscoin, Nodetrade та Dash – є.
Особливості та функції нодів різних типів:
-
Повні. Це основа будь-якого блокчейну, що містять дані про кожен блок, повинні бути постійно підключені до мережі, володіти високими потужностями для обробки величезної кількості інформації.
-
Полегшені. Вони завантажують лише частину ланцюга блоків, що неспроможні перевірити справжність транзакції, як це роблять повні ноти.
-
Майстерноди. Мають такі ж опції, як повні, а також додаткові функції. Вони дають змогу заробляти, ведуть облік операцій, підтверджують дані блоків, гарантують анонімність власників монети. Майстерноди дроблять транзакції на дрібні частини та розподіляють між учасниками мережі. Щоб запустити ноду цього виду, потрібно внести депозит, який залежить від конкретного блокчейну.
-
Для майнінгу. Бувають повними та полегшеними, працюють за допомогою програми Proof-of-Work. Беруть участь у видобуванні нових блоків крипти, виконуючи складні математичні обчислення.
-
Для ставок. Ноди повного типу, але з алгоритмом Proof-of-Stake. Вони теж перевіряють та підтверджують операції, але заробляють не обчисленнями, а зберіганням суми валюти блокчейну, до якого вона належить.
Як встановити ноди криптовалют?
Запуск мережевого вузла блокчейну – це не для новачків. Для запуску ноди необхідно розбиратися в технології блокчейну і мати високопродуктивне обладнання. Процес встановлення нода завжди різний, залежить від конкретного проекту та його особливостей. Як правило, користувачеві потрібно завантажити ноду блокчейну, який він вибрав, зв’язати вузол із тестовим гаманцем, створеним заздалегідь, запустити обробку транзакцій.
Приєднуйтесь до ком’юніті Crypto Crew, щоб дізнатися, скільки заробляють на нодах, яке обладнання та програмне забезпечення потрібно придбати, як забезпечити правильну та безперебійну роботу сервера.