Погляд на мережеві технології та криптовалютні транзакції

Погляд на мережеві технології та криптовалютні транзакції

Зміст цієї статті:

Крипторинок багатьом схожий на традиційні фінансові ринки, на ньому є біржі, учасники можуть робити перекази, відкривати депозити та отримувати кредити. Але відмінностей із традиційними ринками у крипторинка набагато більше, ніж подібностей. В основу криптоіндустрії закладено мережеві технології, і головна з них – технологія блокчейн. Пропонуємо розібратися в принципах роботи блокчейн та транзакцій.

Що таке блокчейн та криптовалютні транзакції

Блокчейн – основа криптовалютного ринку. Це розподільна база даних, де зберігаються відомості про кожну операцію, здійснену кожним учасником системи. Вона є ланцюжком з блоків, які формуються за дотримання закладеного розробниками алгоритму. Реєстр транзакцій доступний усім учасникам системи блокчейн, які виступають у ролі колективного нотаріуса, що підтверджує істинність даних. Сьогодні блокчейн використовується не лише для фінансових операцій, а й для ідентифікації користувачів мережі, створення вдосконалених технологій кібербазнебезпеки.

Блокчейн містить кілька важливих технологічних елементів:

Розподілений реєстр. Інформація одночасно зберігається на сотнях тисяч комп’ютерних вузлів, розподілених у всьому світі, видалити або змінити порядок записів не можна.

Криптографія з відкритим ключем. Це основа безпеки криптовалюти, яка ідентифікує користувачів у мережі. Системою генеруються два ключі для кожного учасника, відкритий та закритий, обидва необхідні для розблокування даних системи.

Смарт-контракти. Цифрові платежі завдяки смарт-контрактам здійснюються без посередників, програма автоматично запускає платіжну операцію за умови дотримання користувачами встановлених умов.

Алгоритм криптовалютного платежу

Будь-яка транзакція з інтернет-валютою, створеною у блокчейні, виконується у визначеному порядку. Операція здійснюється за кілька кроків:

Запис операції. Інформація про транзакцію записується в мережу у вигляді блоку, де вказані всі параметри транзакції (хто, коли, де зробив операцію, куди надійшли кошти, сума активу та інші).

Досягнення консенсусу. Користувачі розосередженої мережі підтверджують дійсність операції. Правила досягнення консенсусу можуть відрізнятися у різних мережах.

Зв’язок блоків. Після досягнення консенсусу в блоки записуються дані про операцію та криптографічний хеш, що зв’язує ці блоки між собою. Значення хеша автоматично зміниться при спробі змінити запис у блоці – це дозволить виявити порушення та підробку даних.

Загальний доступ. Мережа розподіляє останню версію реєстру між усіма учасниками.

Переваги криптовалютних транзакцій та блокчейну

Блокчейн та криптовалютні операції на його основі мають безліч плюсів. Головні з них:

Безпека. Принципи роботи блокчейну не виключають ризики повністю, але значно скорочують їх. Втрутитися в систему та змінити дані блоків ланцюжка практично неможливо.

Висока ефективність та універсальність. Анонімні транзакції прості та швидкі. Використання смарт-контрактів дозволяє проводити прозорі платежі без залучення сторонніх осіб.

Децентралізація. Рішення у мережі приймає не центральний орган, а децентралізоване співтовариство, що унеможливлює недовіру учасників один до одного.

Чи безпечний блокчейн?

Архітектура бази даних та алгоритми консенсусу роблять технологію блокчейн максимально стійкою до зламів. Як показує практика, ризики з’являються лише на рівні користувача та при взаємодії з посередниками. Шахраї можуть зламати сервер провайдера, на якому працює криптогаманець або онлайн банкінг, торгова платформа може заблокувати рахунок клієнта, користувач сам може по неуважності розкрити приватний ключ від гаманця. Однак усі ці ризики не пов’язані із самою технологією блокчейн.

У ком’юніті Crypto Crew ви дізнаєтеся ще більше про технології крипторинка, а також навчитеся інвестувати в криптовалюту та заробляти на цифрових активах. Приєднуйтесь до нашої спільноти, щоб розібратися у всіх складних темах, пов’язаних із криптою!

Автор: admin_cryptocrew

Інші матеріали